Κανόνες Submisionism

Μέρος 1ο

10 λεπτά γύρος Submission Only

Τεχνικές που απαγορεύονται

* Ρίψη του αντιπάλου μέσα από την Γκαρντ (Slam) η ενώ ο αντίπαλος έχει δέσει τελειωτική λαβή. (A)

* Εσκεμμένη ρίψη του αντιπάλου με τον αυχένα (A)

* Κάθε είδους χτύπημα (AB)

* Χέρια, πόδια η γόνατα στο πρόσωπο του αντιπάλου(AB)

* Αποφυγή του αγώνα με τον αθλητή να βγαίνει εσκεμμένα από τον αγωνιστικό χώρο η να κάνει καθυστερήσεις (AB)

* Το να βγει ο αντίπαλος επίτηδες από τον αγωνιστικό χώρο ενώ βρίσκεται σε τελειωτική λαβή (A)

* Λαβές και τραβήγματα στα δάχτυλά χεριών ποδιών (AB)

* Απρεπείς εκφράσεις προς τον αντίπαλο διαιτητή προσωπικό η τους θεατές (A)

* Kani-Basami (ψαλίδισμα των ποδιών) (Α)

* (Για ανήλικους αθλητές ηλικίες 15-17 ) Heel Hook και κάθε παρόμοια λαβή περιστροφής του γονάτου (A)

Εξηγήσεις για το τύπο Ποινής (A) και (AB)

*(A): Άμεσος αποκλεισμός του αθλητή

**(AB): DQ-(αποκλεισμός) του αθλητή ανάλογα την περίπτωση

– Παράδειγμα 1: Ενώ οι αθλητές παλεύουν και είναι σε ένταση, και ενώ ο αθλητής σπρώχνει τον αντίπαλο το χέρι του πάει στο πρόσωπο του αντιπάλου τυχαία, σε αυτή την περίπτωση ο αθλητής θα πάρει ποινή. Στις 3 Ποινές ο αθλητής θα αποκλειστεί απο τον αγώνα.

-Παράδειγμα 2: Ο αθλητής εσκεμμένα κλοτσάει τον αντίπαλο για αποφύγει μια λαβή Άμεσος Αποκλεισμός απο τον αγώνα. Ο αθλητής προσπαθεί να ξεφύγει απο λαβή ενώ υπάρχει κίνηση στον αγώνα και την ώρα που σπρώχνει το πόδι γλιστράει και κλοτσάει τον αντίπαλο απο ατύχημα. Ο αθλητής θα δεχτεί Ποινή. Αν η θέση ήταν κλειδωμένη πριν την ποινή οι αθλητές θα επιστρέψουν στην ίδια θέση. Αν η θέση δεν ήταν ξεκάθαρη οι αθλητές θα επιστρέψουν στην όρθια θέση και θα συνεχιστεί ο αγώνας.

Μέρος 2ο

5 Λεπτά Γύρος Παράταση σε περίπτωση Ισοπαλίας

-Ισχύουν οι κανόνες της IBJJF (για Καφέ/Μαύρες ζώνες) σε ότι αφορά βαθμούς με τις εξής εξαιρέσεις:

1. Δεν υπάρχουν Advantages

2. Οι λαβές Heel Hook και περιστροφικές λαβές γονάτου επιτρέπονται με εξαίρεση τις ηλικίες 15-17.

3. Πρώτη ποινή είναι Παρατήρηση, Δεύτερη ποινή είναι 2 πόντοι, Τρίτη ποινή είναι Αποκλεισμός.

-Παράδειγμα: Ο αγώνας τελειώνει και οι αθλητές είναι ισόπαλοι σε βαθμούς. Αν ο αθλητής Α έχει πάρει Μια ποινή, ο αθλητής Β κερδίζει τον αγώνα.

Μέρος 3ο

3 Λεπτά γύρος παράταση Golden Score σε περίπτωση Ισοπαλίας του 2ου Γύρου.

Ίδιοι κανόνες με τον 2ο γύρο, με την διαφορά ότι όποιος αθλητής σκοράρει Πρώτος βαθμούς αυτόματα Κερδίζει τον αγώνα.

-Παράδειγμα: Ο αγώνας ξεκινάει, ο αθλητής Α σκοράρει μια ρίψη στον αθλητή Β. Ο διαιτητής σταματάει τον αγώνα και ανακηρύσσει νικητή του αγώνα τον αθλητή Α.

*ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΙΣΟΠΑΛΙΑΣ, μετά τον 3ο γύρο αν δεν υπάρχει νικητής, ο αγώνας θα κριθεί απο τον διαιτητή/τες.

Κανόνες «Ερασιτεχνικών Τουρνουά»
*Σε ερασιτεχνικούς αγώνες ισχύουν οι κανόνες των επαγγελματικών αγώνων με τις εξής εξαιρέσεις και διαφορές:
1) Οι αγώνες έχουν διάρκεια έως 8 λεπτά σύνολο (5 λεπτά submission only – 3 λεπτά ibjjf rules χωρίς advantages) δεν υπάρχει 3ος γύρος Golden Score!
2) Οι κατηγορίες συμμετοχής των αθλητών χωρίζονται από 2 εως 3. Beginner – intermediate – Advanced(Pro). Οι αθλητές επιλέγουν βάση της εμπειρίας τους που θα συμμετάσχουν.
3) Στην κατηγορία Advanced η Professional επιτρέπονται όλες οι λαβές Leglocks (π.χ. Heelhooks, kneebar κτλ.) σε όλες τις υπόλοιπες κατηγορίες επιτρέπετε μόνο Straight footlock.